V petek, 17. marca, smo si v okviru prvega postnega večera z naslovom Božji možje ogledali pretresljiv francoski film o življenju in delu meniške skupnosti cisterijanov – francoskih menihov, ki so živeli v gorovju Atlas v Alžiriji v sožitju, povezanosti in medsebojni pomoči s tamkajšnjimi prebivalci, večinoma muslimani. S prihodom ubijalskih tolp na to območje in posledično vladne vojske postane njihovo življenje ogroženo od obeh strani. V težki življenski preizkušnji se morajo za ceno lastnega življenja odločiti med ODITI ali  OSTATI ter biti zvest in solidaren s prebivalci in dano obljubo. Po težkih notranjih bojih in molitvah se solidarno odločijo za OSTATI, kar jih pripelje do mučeniške smrti v rokah ubijalske tolpe. Film je posnet po resničnem dogodku, ki se je zgodil v Alžiriji leta 1996.

Odličen film za premišljevanje v postnem času.

Bernardka Osovnikar