V petek, 19. februarja 2016, je bilo v pastoralnem domu predavanje o življenju nadškofa Antona Vovka in o razmerah v času njegovega delovanja. Predavateljica je bila zgodovinarka dr. Tamara Griesser Pečar.

Božji služabnik Anton Vovk je bil rojen leta 1900 v Vrbi. Bil je v sorodstvu s pesnikom Francetom Prešernom. Ljubljansko škofijo je prevzel kot generalni vikar leta 1945. Po smrti škofa Rožmana je bil imenovan za škofa Ljubljanske škofije. Umrl je hudo bolan leta 1963.

Zgodovinarka dr. Tamara Griesser Pečar je predstavila čas, v katerem je deloval nadškof Anton Vovk, kot čas največje brezpravnosti katoliške cerkve na Slovenskem in zatiranja in obračunavanja z njenimi predstavniki. Velik del pritiskov oblasti je moral pretrpeti tudi Anton Vovk kot škof in potem kot nadškof s pogostimi, pretežno nočnimi zaslišanji na Upravi državne varnosti. Povrhu tega so ga januarja 1952 še zažgali na železniški postaji v Novem mestu.

Škofijski postopek za beatifikacijo nadškofa je bil v Ljubljani končan leta 2007 in dokumentacija predana v Vatikan.