V soboto, 5. marca, smo se preški župljani odpravili na vsakoletno postno romanje. Zbralo se nas je poln avtobus in odpravili smo se v Vipavsko dolino, po poti Božjega služabnika Filipa Terčelja. V Ajdovščini nas je sprejela ga. Nadja, profesorica na gimnaziji v Vipavi, ki je bila ves dan naša vodička. Najprej smo obiskali Šturje, rojstno župnijo Filipa Terčelja, si ogledali njegov spomenik na trgu in v cerkvi sv. Jurija imeli molitveno uro Terčeljevih pesmi in tekstov, tudi v orgelski izvedbi. Potem smo v Marijinem domu prisluhnili pričevanju Terčeljevega nečaka Zdenka, ki nam je predstavil življenjsko pot tega velikega, pokončnega Slovenca – mučenca. Kot velik domoljub je bil najprej trn v peti italijanskim oblastem, ki so ga mučile in izgnale, po osvoboditvi pa tudi novi oblasti, ki ga je skupaj z župnikom Francem Krašno leta 1946 v Štulčevi grapi umorila. V cerkvi v Vrhpolju smo občudovali največji  slovenski mozaik patra Ivana Rupnika in prisluhnili besedam tamkajšnjega župnika o bogati simboliki mozaika. Po okusnem kosilu v bližnji gostilni smo obiskali in si ogledali katoliško gimnazijo v Vipavi. O zgodovini in poslanstvu te lepe, moderne gimnazije nam je spregovoril njen ravnatelj. Romanje smo zaključili v Logu, kjer je najstarejše slovensko Marijino božjepotno svetišče iz 13. stoletja. Vstopili smo skozi sveta vrata in s sveto mašo zaključili romanje ter se duhovno obogateni in dobro razpoloženi vrnili domov.