https://www.druzina.si/clanek/brez-strahu-pojdite-naprej-skupaj-z-jezusom

Jana Podjavoršek

»Brez strahu pojdite naprej skupaj z Jezusom!«

V preški župniji je bilo v nedeljo, 10. oktobra, praznično ob praznovanju žegnanjske nedelje. Župljani so bili ob prazniku veseli obiska Jean-Marie Speicha, apostolskega nuncija v Sloveniji, in ga slovesno sprejeli medse.

»Veseli smo, da ste med nami, ko praznujemo obletnico posvetitve naše cerkve, ki jo je 13. oktobra 1957 posvetil škof Anton Vovk,« je nuncija pozdravil domači župnik Jure Koželj»S psalmistom vas pozdravljamo: »Blagoslovljeni, ki prihajate v imenu Gospodovem. Dobrodošli med nami.«

Slovesno bogoslužje so s petjem obogatili in povzdignili zahvalo Bogu otroški, mladinski in mešani pevski zbor.

»Sinoda pomeni biti skupaj«

V homiliji je apostolski nuncij spregovoril o obdobju sinodalnosti, ki se je uradno začelo v nedeljo. »Sinoda pomeni biti skupaj, razmišljati skupaj in hoditi skupaj,« je na kratko pojasnil tujko, ki nam bo v prihodnjem obdobju postala domača, poudaril pa tudi, da papež želi, da Cerkev v realnosti življenja razmišlja kje smo, ne samo škofi. Vse pa spodbudil: »Brez strahu pojdite naprej skupaj z Jezusom! Zares pomembna je svetost Božjega ljudstva.« Sinodalnost pomeni, da pomagamo drug drugemu, da bi bili bolj sveti.

»Sledite evangeliju«

V pridigi je apostolski nuncij preške župljane ob obletnici posvetitve prosil za dvoje: »1. Vprašajte se: Kako naj bom zares blizu Bogu in bližnjemu? To zahteva ponižnost, resnico in ljubezen. 2. Med seboj in z vašim župnikom se pogovarjajte, kako živeti krščanstvo danes. Treba pa je iti ven iz sebe, k drugemu.«

Za človeka je marsikaj nemogoče, Bogu pa je vse mogoče. S tem prepričanjem je zaključil pridigo s poslanjem: »Sledite evangeliju! Sledite Gospodu!«

Župljani Preske so dobesedno stopili v sinodo, ko so se po maši še nekaj časa zadržali v pogovoru ob domačih dobrotah. Pridružil se jim je tudi nuncij.