Zakramenti

V zakramentih Bog steguje roko in se v znamenjih in simbolih dotika življenja svojih vernih in jih spremlja v najpomembnejših trenutkih življenja, od rojstva do smrti.

  • Krst prejmemo po navadi kmalu po rojstvu in pomeni novo rojstvo.
  • Zakrament Svetega Duha prejmemo v obdobju odraščanja in pomeni potrditev krsta ter rojstvo za večjo samostojnost oziroma odraslost.
  • Po evharistiji se nam Jezus že v otroških letih daje v hrano in nas spremlja vse življenje.
  • Po zakramentu spovedi nas spremlja kot dušni zdravnik.
  • Po zakramentu bolniškega maziljenja prihaja k nam tudi v trenutkih, ko smo hudo bolni.
  • Po zakramentu svetega reda (mašniškega posvečenja) posreduje ljudstvu Božjo vodstvo.
  • Po zakramentu sv. zakona združuje zakonce v zakonsko ljubezen, katere sad je tudi novo življenje.

Sveti krst

Sveti krst je eden izmed sedmih svetih zakramentov in prvi zakrament uvajanja v krščanstvo. Krščenec po krstu postane član skupnosti kristjanov – krščanske Cerkve. Sveti krst je temelj celotnega krščanskega življenja, velika vrata k življenju v Duhu in vrata, ki odpro dostop k drugim zakramentom. Po krstu se osvobodimo greha in se prerodimo v Božje otroke; postanemo udje Kristusa in se včlenimo v Cerkev ter postanemo deležni njenega poslanstva.

V župniji Preska je krstna nedelja vsaka tretja v mesecu, razen če nedelja sovpada s kakšnim pomembnim praznikom ali žegnanjem (točni termini krstne nedelje za posamezen mesec so napisani v župnijskem koledarju in v oznanilih). Krst se obhaja po sveti maši, ki je ob 9.30, lahko pa tudi med mašo.

Priprava staršev in botrov na krst poteka v župnišču, in sicer v četrtek pred krstno nedeljo, v poletnem času ob 20.00, v zimskem pa ob 17.00. Za pripravo je potrebna predhodna prijava pri župniku. Če starša, ki želita krst otroka, ne živita na območju naše župnije, potrebujeta dovoljenje za krst drugod, ki ga izda župnik župnije, v kateri živita. Boter pa potrebuje potrdilo o sposobnosti za botra, ki ga prav tako izda župnik župnije, v kateri biva. Boter je lahko eden ali pa sta to boter in botra.

 

Sveta evharistija (obhajilo)

Beseda evharistija izhaja iz grščineeuharistia pomeni zahvala. Pomen izhaja iz tega, ker se je Jezus na veliki četrtek, ko je pri zadnji večerji blagoslovil kruh in vino, zahvalil Bogu, svojemu očetu, za darove in za čudež spremenitve. Tudi prvi kristjani so se ob zbiranju pri mašah zahvaljevali za darove, ki so jih prinesli, da bi jih Jezus spremenil v svoje telo in kri. 

Sveta evharistija je zakrament, v katerem Jezus Kristus daje za nas svoje telo in kri – samega sebe, da bi se tudi mi v ljubezni dali njemu in se v svetem obhajilu združili z njim. Tako se povezujemo v eno Kristusovo telo, Cerkev. (YouCat 208)

Otroci k svetemu obhajilu prvič pristopijo v 2. razredu. Priprava na dan, ko v svoja srca prvikrat sprejmejo Jezusa, vključuje reden obisk svetih maš in verouka (že v 1. razredu) ter tudi duhovni vikend za prvoobhajance ter dan za starše in prvoobhajance.

 

Sveta birma

Zakrament svete birme bi lahko imenovali »krščanska polnoletnost«. Zaključuje zakramente uvajanja v krščanstvo, kar pomeni, da je krščenec z zakramentom svete birme v polnosti vključen v (lokalno) župnijsko skupnost in da je pripravljen odgovorno živeti krščansko življenje. Ko otrok doseže telesno in čustveno zrelost, se zanj začenja novo obdobje življenja. Prihaja iz otroštva v odraslost in zato posebej potrebuje veliko milosti in blagoslova, da bo postal in ostal odgovoren ter uspešen odrasel človek in kristjan. Ker se Bog zaveda človekove svobodne volje in s tem tudi šibkosti človeške narave, je postavil zakrament svete birme, ki pomeni dar Svetega Duha, ki krstno milost dopolni. Sveta birma je pomoč, da bi se otrok, ki je sedaj že mladostnik in na pragu odraslosti, v življenju znal in zmogel prav odločati in uporabljati vse, kar mu Bog podarja.

Slovesnost svete birme je v župniji  Preska vsako drugo leto (na soda leta) v aprilu ali maju. Potrditev v veri prejmejo veroučenci 8. in 9. razreda, na ta dogodek pa se pripravljajo dve leti. Priprava vključuje reden obisk nedeljskega bogoslužja, veroučnih ur in dodatnih dejavnosti (birmanskih sobot, dveh duhovnih vikendov, srečanj birmanskih skupin …).

 

Zakrament sprave (spoved)

Pogoj za odpuščanje grehov je človek, ki se spreobrne, in tisti, ki mu v Božjem imenu podeli odvezo od njegovih grehov. K vsaki spovedi spadajo izpraševanje vesti, kesanje, trden sklep, priznanje grehov in pokora. Spoved spravi grešnika z Bogom in Cerkvijo.  

Otroci gredo prvič k spovedi v času priprave na prvo sveto obhajilo, v župniji Preska je to v 2. razredu osnovne šole.

Zakrament sprave z Bogom prejemajmo čim pogosteje. Za spoved je župnik vedno na voljo po dogovoru, redno spovedovanje pa je 20 minut pred sveto mašo. Pred največjimi prazniki (velika noč, vsi sveti, božič) je v nedeljo popoldan organizirano župnijsko spovedovanje.

 

Sveti zakon

Zakrament zakona nastane po obljubi, ki jo mož in žena izrazita pred Bogom in pred Cerkvijo in ki jo Bog sprejme ter zapečati, in se izvrši s telesnim združenjem para. Ker Bog sam zveže vez zakramentalnega zakona, ta veže do smrti enega od obeh partnerjev. 

Bog je moža in ženo določil drug za drugega zato, da »nista več dva, ampak eno« (Mt 19,6): na ta način naj živita v ljubezni, bosta rodovitna in tako postaneta znamenje Boga samega, ki ni nič drugega kot preobilna ljubezen. 

Zaročenca željo, da bi sklenila zakrament svetega zakona, posredujeta župniku v času uradnih ur. Ženitveni zapisnik mora biti izpolnjen vsaj en mesec pred datumom poroke. Zanj potrebujeta samski list, ki ga izda župnik župnije, v kateri je bil vsak od njiju krščen, in potrdilo o opravljeni pripravi na krščanski zakon.

 

Sveto bolniško maziljenje

Zakrament bolniškega maziljenja lahko prejme vsak vernik, ki je v zdravstveno kritični situaciji.

Bolniško maziljenje lahko v svojem življenju prejmemo večkrat. Tako je smiselno, da tudi mladi ljudje prosijo za ta zakrament, ko jih na primer čaka težka operacija. Mnogi kristjani v takšnih trenutkih povežejo bolniško maziljenje z (življenjsko) spovedjo. 

Zakrament bolniškega maziljenja je namenjen vsem, ki so resno bolni, in ne samo tistim, ki so tik pred smrtjo.

Poleg rednih obiskov bolnikov in ostarelih na prve petke v mesecu je župnik na njihovo željo ali na željo svojcev na voljo ves čas, tudi ponoči. Če je le mogoče, se obrnite na župnika pravočasno.

Bolnike in ostarele praviloma obiskuje župnik vsak prvi petek v mesecu oz. pred največjimi prazniki. Če bi še kdo želel obisk, naj ga pokliče na telefonsko številko 051 303 164.

 

Katehumenat

Katehumenat je uvajanje odraslih v krščanstvo. Kandidati – t.i. katehumeni – se pripravljajo na prejem zakramentov uvajanja, torej svetega krsta, svete evharistije in svete birme. Obdobje uvajanja in priprave praviloma traja eno leto in se zaključi na veliko soboto s podelitvijo omenjenih zakramentov pri velikonočni vigiliji.

Za podrobnejše informacije se obrnite na župnika.