Skavti

Skavtstvo je svetovno gibanje, ki ga je na začetku 20. stoletja ustanovil Robert Baden-Powell (Bi-Pi) in šteje že preko 40 milijonov mladih. Temeljna ideja ustanovitelja je, da so mladi sposobni opraviti vsako nalogo, če se jim le zaupa in da svobodo. Skavti vzgajamo s pomočjo skavtske metode, katere elementi se prepletajo v vseh skavtskih dejavnostih. 

Temelj vzgojnega delovanja je devet vrednot, ki jih uresničujemo na šestih področjih osebnostnega razvoja, prilagojenih starosti članov. Vrednote so: optimizem in veselje od življenja; čut za drugega, prijateljstvo in ljubezen; telesno, duševno in duhovno zdravje ter samospoštovanje; svoboda, odgovornost in kritično mišljenje; ustvarjalnost in pobudništvo; spoštljiv odnos do narave; čut do domovine in odnos do družbe; povezanost s svetom ter vera in pripadnost Cerkvi.

Slovenski skavti na istem območju se združujemo v stege, vsi skavti in stegi pa smo člani Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov (ZSKSS).

V Župniji Preska deluje steg Preska 1. Otroci in mladi so razdeljeni v 4 starostne skupine:

  • volčiči in volkuljice (8-10 let),
  • izvidniki in vodnice (11-15 let),
  • popotniki in popotnice (16-21 let),
  • voditelji in voditeljice (nad 20 let).

Skupine se srečujejo na tedenskih srečanjih, prilagojenih starosti in sposobnosti udeležencev. Prav tako se udeležujejo poletnih taborov, zimovanj, potepov in projektov.

Volčiči in volkuljice (VV)

Zgodilo se je davno tega, ko je človeški mladič pristal v brlogu pogumne volkulje mame Rakše in ata Volka, ki sta ga rešila pred strašnim tigrom Širkanom. Dala sta mu ime Mavgli. Tako se je začela zgodba, ki jo otroci med 8. in 11. letom spoznavajo kot volčiči in volkuljice v skavtski veji VV.

Voditelji, znani kot stari volkovi, otroke vzgajajo po skavtski metodi, kjer so lekcije in vrednote skrite v zgodbah iz Knjige o džungli. Volčiči se tako učijo pomembnih življenjskih veščin – skrb za čistočo (črepinje je treba pomiti!), varno kurjenje ognja (rdeča roža), prepoznavanje užitnih rastlin in, kar je najpomembnejše, kako biti dober prijatelj in misliti na druge.

Krdelo vodi stari volk Akela, ki skrbi za džungelsko postavo. Ob njem so še drugi junaki džungle:
Bagira – drzni in hitri panter, ki skrbi za gibčnost volčičev,
Kaja – modra kača, ki jih uči ročnih spretnosti in pripoveduje stare zgodbe,
Balu – prijazni medved, ki jih nauči vseh džungelskih pravil.

Volčiči skozi leto odkrivajo džunglo na srečanjih, jesenovanju, zimovanju in poletnem taboru. Prižgejo kak ogenj, se podajo na pohode in se ne ustrašijo kakšnega dežja in blata  

Kontakt: vv.preska1@skavti.si
Kdaj: vsak petek ob 18. uri, sobota dopoldne
Komu je skupina namenjena: otrokom med 8. in 11. letom (3. do 5. razred)
Voditelji: stari Volkovi

Izvidniki in vodnice (IV)

»Otrokov pogled je onstran travnikov in oceanov. V skavtstvu se počuti, da je z Indijancem, s pionirjem, s človekom gozdov.« – Baden Powell

Ko volčiči prerastejo džunglo, se odpravijo v svet izvidnikov in vodnic – mladih raziskovalcev, ki so vedno pripravljeni na nove pustolovščine! Najstniki med 11. in 16. letom so radovedni, pogumni in polni energije. Obožujejo akcijo, ne marajo dolgih govorov, ampak se učijo z delom in izkušnjami.

Vsi izvidniki in vodnice so del čete, ki deluje kot skupnost in je razdeljena v manjše skupine – vode. Vsak vod ima svoje ime (po živalih), zastavico, klic in skrivne »fore«, ki jih povezujejo v pravo ekipo. Vsak član voda ima svojo nalogo in odgovornost, kar mu pomaga pri osebni rasti in učenju vodenja.

Skavti se trudijo živeti po skavtskih zakonih in se učijo iz »Knjige narave«, saj vedo, da gozd, travniki in gore skrivajo nešteto zgodb in modrosti. V četi se povezujejo, raziskujejo svet, se učijo preživetja v naravi, orientacije, vozlov, kurjenja ognja, gradnje bivakov in številnih drugih veščin.

Kaj vse doživijo izvidniki in vodnice?

  • tedenska srečanja voda, kjer se učijo novih spretnosti
  • zimovanje, jesenovanje in poletni tabor. Najbolj pristna izkušnja skavtstva.
  • skavtske igre, pustolovščine in misije, ki krepijo timski duh

Skavtsko življenje v četi je polno zabave, izzivov in prijateljstva. Ko izvidniki in vodnice prerastejo to obdobje, jih čaka še večja svoboda in odgovornost – klan popotnikov in popotnic!

Kontakt: iv.preska1@skavti.si
Kdaj: vsak petek ob 18. uri, sobota dopoldne
Komu je skupina namenjena: mladim med 11. in 16. letom (6. razred OŠ – 1. letnik SŠ)
Voditelji: Voditelji čete

Popotniki in popotnice (PP)

To je obdobje, ko mladi med 16. in 21. letom odkrivajo, kdo so, kje je njihovo mesto v svetu in kako lahko prispevajo k skupnosti.

Popotniki in popotnice se znajdejo na razpotju, kjer iščejo pravo smer. Njihov simbol je rogovila – simbol odločitve in poti, ki jo mora izbrati vsak sam. Vendar pri tem niso sami – na poti jih spremlja skupnost, ki jih spodbuja, jim daje pogum in jim pomaga najti odgovore na vprašanja, ki si jih zastavljajo.

Kaj pomeni biti popotnik ali popotnica?

  • hoditi po poti izzivov in osebne rasti
  • spoznavati svoje meje in jih premikati
  • služiti skupnosti in biti odgovoren član družbe
  • izkušati življenje v naravi, se preizkušati in razvijati veščine preživetja

Vejo PP odlikuje pustolovski duh, pripravljenost na služenje in gradnja pristnih odnosov. Nič več ni v ospredju zgolj učenje veščin, ampak predvsem iskanje življenjskega poslanstva. Zato se PP pogosto odpravljajo na večdnevne pohode, spijo pod milim nebom, se znajdejo v naravi in preizkušajo, koliko lahko zaupajo sebi in drugim.

Kaj doživijo popotniki in popotnice?

  • dolgi pohodi, kjer sami nosijo vse, kar potrebujejo
  • služenje drugim – v skavtski skupnosti in širše
  • taborjenja in dogodivščine, kjer krepijo vzdržljivost in pogum
  • iskanje odgovorov na pomembna življenjska vprašanja

Ko PP zaključijo svojo skavtsko pot, postanejo fantje in dekleta odhoda – mladi, ki vedo, kako biti koristen in kje lahko najbolje služijo. To je pot, ki oblikuje odgovorne, samostojne, pristne in zdrave ljudi, kristjane in državljane.

Kontakt: preska1@skavti.si
Kdaj: po dogovoru
Komu je skupina namenjena: mladim od 16. do 21. leta (od 2. letnika SŠ dalje)
Voditelji: voditelji stega Preska 1

Skupnost voditeljev (SKVO)

To je veja, kjer mladi odrasli postanejo tisti, ki vodijo, vzgajajo in spremljajo mlajše generacije skavtov. Voditelji so srce skavtskega stega – skrbijo za organizacijo programov, načrtujejo dogodivščine in ustvarjajo varno okolje za osebno rast vseh članov.

Zakaj postati voditelj?

Biti voditelj pomeni biti zgled, voditi z zgledom in pomagati mladim odkrivati njihov potencial. Voditeljstvo ni le odgovornost, ampak tudi priložnost za pridobivanje novih veščin, izkušenj in nepozabnih trenutkov s prijatelji, ki delijo isto strast do skavtstva.

Kontakt: preska1@skavti.si
Kdaj: po dogovoru
Komu je namenjeno: mladim od 21. leta naprej
Voditelj: Martin Jezeršek, stegovodja